Câștigătorii la premiile Critics Choice Awards 2015

La o zi după anunțarea nominalizaților la Oscar, marile vedete de la Hollywood s-au reunit la gala Critics Choice Awards. Evenimentul a fost unul plin de culoare. Iată lista câștigătorilor:

Cel mai bun film
Birdman
Câștigător: Boyhood
Gone Girl
The Grand Budapest Hotel
The Imitation Game
Nightcrawler
Selma
The Theory of Everything
Unbroken
Whiplash

Cel mai bun actor
Benedict Cumberbatch – The Imitation Game
Ralph Fiennes – The Grand Budapest Hotel
Jake Gyllenhaal – Nightcrawler
Câștigător: Michael Keaton – Birdman
David Oyelowo – Selma
Eddie Redmayne – The Theory of Everything

michael

Cea mai bună actriță
Jennifer Aniston – Cake
Marion Cotillard – Two Days, One Night
Felicity Jones – The Theory of Everything
Câștigător: Julianne Moore – Still Alice
Rosamund Pike – Gone Girl
Reese Witherspoon – Wild

moore

Wes Anderson – The Grand Budapest Hotel
Ava DuVernay – Selma
David Fincher – Gone Girl
Alejandro G. Inarritu – Birdman
Angelina Jolie – Unbroken
Câştigător: Richard Linklater – Boyhood

Cea mai bună comedie
Birdman
Câştigător: The Grand Budapest Hotel
St. Vincent
Top Five
22 Jump Street

Cea mai bună actriță într-o comedie
Rose Byrne – Neighbors
Rosario Dawson – Top Five
Melissa McCarthy – St. Vincent
Winner: Jenny Slate – Obvious Child
Kristen Wiig – The Skeleton Twins

Cel mai bun actor într-o comedie
Jon Favreau – Chef
Ralph Fiennes – The Grand Budapest Hotel
Winner: Michael Keaton – Birdman
Bill Murray – St. Vincent
Chris Rock – Top Five
Channing Tatum – 22 Jump Street

Cel mai bun actor într-un rol secundar
Josh Brolin – Inherent Vice
Robert Duvall – The Judge
Ethan Hawke – Boyhood
Edward Norton – Birdman
Mark Ruffalo – Foxcatcher
Winner: J.K. Simmons – Whiplash

Cea mai bună actriță într-un rol secundar
Winner: Patricia Arquette – Boyhood
Jessica Chastain – A Most Violent Year
Keira Knightley – The Imitation Game
Emma Stone – Birdman
Meryl Streep – Into the Woods
Tilda Swinton – Snowpiercer

Cel mai bun(ă) tânăr(ă) actor/actriță
Winner: Ellar Coltrane – Boyhood
Ansel Elgort – The Fault in Our Stars
Mackenzie Foy – Interstellar
Jaeden Lieberher – St. Vincent
Tony Revolori – The Grand Budapest Hotel
Quvenzhane Wallis – Annie
Noah Wiseman – The Babadook

Cea mai bună animație
Big Hero 6
The Book of Life
The Boxtrolls
How to Train Your Dragon 2
Winner: The Lego Movie

Cel mai bun film de acțiune
American Sniper
Captain America: The Winter Soldier
Edge of Tomorrow
Fury
Winner: Guardians of the Galaxy

Cel mai bun ansamblu actoricesc
Winner: Birdman
Boyhood
The Grand Budapest Hotel
The Imitation Game
Into the Woods
Selma

Cel mai bun actor într-un film de acțiune
Winner: Bradley Cooper – American Sniper
Tom Cruise – Edge of Tomorrow
Chris Evans – Captain America: The Winter Soldier
Brad Pitt – Fury
Chris Pratt – Guardians of the Galaxy

Cea mai bună actriță într-un film de acțiune
Winner: Emily Blunt – Edge of Tomorrow
Scarlett Johansson – Lucy
Jennifer Lawrence – The Hunger Games: Mockingjay Part 1
Zoe Saldana – Guardians of the Galaxy
Shailene Woodley – Divergent

Cel mai bun cântec
“Big Eyes” – Lana Del Rey – Big Eyes
“Everything Is Awesome” – Jo Li and the Lonely Island – The Lego Movie
Winner: “Glory” – Common/John Legend – Selma
“Lost Stars” – Keira Knightley – Begin Again
“Yellow Flicker Beat” – Lorde – The Hunger Games: Mockingjay Part 1

Best Score
Alexandre Desplat – The Imitation Game
Johann Johannsson – The Theory of Everything
Trent Reznor & Atticus Ross – Gone Girl
Winner: Antonio Sanchez – Birdman
Hans Zimmer – Interstellar

Cel mai bun scenariu
Winner: Birdman – Alejandro G. Inarritu, Nicolas Giacobone, Alexander Dinelaris, Jr., Armando Bo
Boyhood – Richard Linklater
The Grand Budapest Hotel – Wes Anderson, Hugo Guinness
Nightcrawler – Dan Gilroy
Whiplash – Damien Chazelle

Cel mai bun scenariu adaptat
Winner: Gone Girl – Gillian Flynn
The Imitation Game – Graham Moore
Inherent Vice – Paul Thomas Anderson
The Theory of Everything – Anthony McCarten
Unbroken – Joel Coen & Ethan Coen, Richard LaGravenese, William Nicholson
Wild – Nick Hornby

Cea mai bună imagine
Winner: Birdman – Emmanuel Lubezki
The Grand Budapest Hotel – Robert Yeoman
Interstellar – Hoyte Van Hoytema
Mr. Turner – Dick Pope
Unbroken – Roger Deakins

Best Art Direction
Birdman – Kevin Thompson/Production Designer, George DeTitta Jr./Set Decorator
Winner: The Grand Budapest Hotel – Adam Stockhausen/Production Designer, Anna Pinnock/Set Decorator
Inherent Vice – David Crank/Production Designer, Amy Wells/Set Decorator
Interstellar – Nathan Crowley/Production Designer, Gary Fettis/Set Decorator
Into the Woods – Dennis Gassner/Production Designer, Anna Pinnock/Set Decorator
Snowpiercer – Ondrej Nekvasil/Production Designer, Beatrice Brentnerova/Set Decorator

Cel mai bun montaj
Winner: Birdman – Douglas Crise, Stephen Mirrione
Boyhood – Sandra Adair
Gone Girl – Kirk Baxter
Interstellar – Lee Smith
Whiplash – Tom Cross

Cele mai bune costume
Winner: The Grand Budapest Hotel – Milena Canonero
Inherent Vice – Mark Bridges
Into the Woods – Colleen Atwood
Maleficent – Anna B. Sheppard
Mr. Turner – Jacqueline Durran

Cel mai bun machiaj
Foxcatcher
Winner: Guardians of the Galaxy
The Hobbit: The Battle of the Five Armies
Into the Woods
Maleficent

Cele mai bune efecte vizuale
Winner: Dawn of the Planet of the Apes
Edge of Tomorrow
Guardians of the Galaxy
The Hobbit: The Battle of the Five Armies
Interstellar

Cel mai bun SF/horror
The Babadook
Dawn of the Planet of the Apes
Winner: Interstellar
Snowpiercer
Under the Skin

Cel mai bun film într-o limbă străină
Winner: Force Majeure
Ida
Leviathan
Two Days, One Night
Wild Tales

Cel mai bun documentar
Citizenfour
Glen Campbell: I’ll Be Me
Jodorowsky’s Dune
Last Days in Vietnam
Winner: Life Itself
The Overnighters

Ti-a placut articolul?
Inscrie-te la newsletter si noi iti trimitem toate noutatile saptamanal.

Postează un comentariu

Fii primul care comentează!

avatar
wpDiscuz